Gondolkoztam, hogy mivel is indítsuk ezt a blogot. Az első poszt fontos. De a kérdés viszonylag könnyen eldőlt, a kiskorúm tegnapi kívánságműsoros (Apaaaaa, süssünk ...-t!) süteményére, a már nagyon sokszor elkészített fahéjas csigára esett a választás.
Amikor először találkoztam ezzel a recepttel, rögtön tudtam: ha nem rontom el, a kedvenc sütik egyikére találtam. És igazam lett. :)
Nem kell tésztát keleszteni, nem kell bonyolítani a dolgokat, szinte csak összekevered a hozzávalókat, megkened, feltekered, szeleteled, kisütöd és ennyi! De hogy ne kapkodjuk el, csak szép sorjában...
Hozzávalók (nagyjából 1 tepsire való):
- 25 dkg liszt
- 25 dkg tehéntúró
- 10 dkg porcukor
- 0,5 dl tej
- 5 evőkanál étolaj
- 1 csipet só
- fél csomag sütőpor
- a töltelékhez: még egy kis porcukor + fahéj/kakaó/kókuszreszelék ízlés szerint (ne sajnáld belőle!)
(A tapasztalat az, hogy a kókuszos változatnál a jobb hatásfok kedvéért érdemes a tésztába is keverni egy kis kókuszreszeléket, esetleg egy kis kókuszaromát, hogy jobban érezhető legyen az íze. Meg egyébként is, a hatás fokozható... :) )
Elkészítés:
1. Tálas mixerben keverd össze a túrót a 10 deka porcukorral, majd add hozzá a tejet és az étolajat. Alkalmazz nyugodtan gyerekmunkát, a kölkök jellemzően szeretik kimérni és belepakolni a hozzávalókat, ahogy a képen is látható. :)
2. Közben nagyjából keverd össze a lisztet, a sót és a sütőport.
3. Ha a túró-porcukor-olaj-tej massza összeállt, szép lassan, keverd hozzá a sütőporos lisztet, amíg az egész keverék egy gyúrható tésztává válik.
4. Ha készen van a tészta, lisztes kézzel gyúrd még egy darabig egy lisztezett munkalapon/gyúródeszkán, ekkor felvehet még egy kis lisztet pluszban. Ha már nem ragad, akkor lisztezd újra a gyúródeszkát és nyújtsd ki kb. fél centi vastagra.
5. Ezután egy szikilonos ecsettel összebarátkozva kend meg a tésztát étolajjal, majd szitáld rá nem túl spórolósan a porcukor+fahér (vagy más ízesítő) keverékét.
6. Figyelj rá, hogy a széleire is jusson a porcukros fahéjból. Ha készen van, szorosan tekerd fel hosszában.
7. Egy éles késsel vágj belőle 1-1,5 centi vastag szeleteket, amiket aztán sütőpapírral kibélelt tepsibe sorjázol (ahogy ez a logónkban is látszik, csak ott nem csigával, hanem cookie-val ;) ) Nem gond, ha a szeletelés során kicsit eldeformálódik a csiga, hiszen a tészta puha. A tepsibe helyezés előtt könnyen formázhatod újra, hogy szép legyen, ha kisül. A csigákat ne tedd túl közel egymáshoz, hiszen még "fejlődésben vannak", a sütőben hamar megnőnek. :) A következő 2 képen láthatod, mennyire...
8. A tepsit előmelegített sütőben, nem túl magas hőfokon (hogy ne égjen le a csigák alja) kb. 15-20 percig, majd kicsit magasabb hőmérsékleten még 5 percig süsd! Nem kell, hogy megbarnuljanak a csigák, de látni fogod, hogy szépen megdagadnak, a tészta ekkor még kicsit puhának tűnik, de ez nem jelenti azt, hogy nyers. Pontosabb hőfok meghatározással sajnos nem szolgálhatok, mert a bő 50 éves Karancs tűzhelyem nélkülözi a pontos sütési hőmérséklet beállításának lehetőségét... ;) Szóval ha profibb a sütőd, kísérletezz. Hőlégkeveréses üzemmódban valószínűleg rövidebb sütési idő is elegendő.
Ha kicsit kihűltek a csigák, tálalhatod, esetleg porcukrot is szórhatsz rá, ha a tésztába és/vagy a töltelékbe nem tettél volna eleget.
Ha a család édesszájú, hamarosan üres lesz a tányér. :)
Tetszett a recept? Próbáld ki Te is! És hogy minden új posztunkról elsőként értesülj, kövesd a liszt&morzsa Facebook-oldalát is!